Logo
Logo

विपिन कार्कीले काँधमा बोकेको ‘फूलबारी’काठमाडौ, परम्परागत कथ्यशैलीलाई भत्काउने एउटा सशक्त फिल्म थियो, ‘कबड्डी’ । र, यसलाई निर्देशन गरेका थिए रामबाबु गुरुङले । फिल्ममा थकाली संस्कार, संस्कृति र परिवेशलाई यसरी बुनिएको थियो कि साँच्चै मौलिक आभास गराएको थियो । दर्शकले पनि ताजा महसूस गरे । तर, के यसपछि निर्देशक गुरुङले मौलिकपन आभास गराउने कथा भन्न सकेका छन् ? नेपाली समाजलाई सुक्ष्म अध्ययन गरेर त्यहाँका कथा-व्यथालाई उधिन्न सकेका छन् ? जवाफ एउटै छ, उनी सिर्जनात्मक कम, बजारमुखी बढी भएका छन् ।

‘कबड्डी’को दोस्रो श्रृंखलादेखि चौंथो श्रृंखलासम्मको कथावाचन शैली हेर्ने हो भने उनी सिर्जनात्मक पक्षमा चुकेको भान हुन्छ । व्यवसायिक लोभले कथा तानतुन पारेर, दुई/चारवटा पेचिला र हाँसो फुटाउने पन्चलाइन राखेर, बजारको ध्यान खिच्न जबर्जस्ती गीत घुसाएर उनले ‘कबड्डी’को नाम मात्र बेचिरहेका छन् । सिर्जनात्मक र कलात्मक पक्षको अभाव छ । ‘कबड्डी’ जस्तो मौलिक फिल्म दिएका निर्देशक यी कुरामा अल्झिनु उनलाई भन्दा ठूलो घाटा फिल्म क्षेत्रलाई हो ।

उनै, निर्देशक रामबाबु गुरुङले निर्देशन गरेको नयाँ फिल्म ‘फूलबारी’ले शुक्रबारबाट हलको दैलो टेकेको छ । ट्रेलर रिलिज भएदेखि नै फिल्मको कथासार बलिउड फिल्म ‘बागवान’सँग मिल्दोजुल्दो देखिएको भन्दै टिप्पणी भएको थियो । के निर्देशक गुरुङले नेपाली भर्सनको ‘बागवान’ नै बनाएका हुन् त ? उनले फोटोकपी नै बनाएका छन् भन्दा ठूलो अन्याय हुन्छ । कथा र पटकथा नेपाली समाजसँग नजिक छ । हरेक नेपालीले अपनत्व महसूस गर्ने कथा छ । तर, कथासार भने ‘बागवान’सँग मिल्दोजुल्दो नै छ ।

जयनारायण शर्मा (विपिन कार्की) को वरपर फिल्मले २ घन्टा ९ मिनेट फन्को मारेको छ । शिक्षण पेशाबाट सेवानिवृत्ति भएका जयनारायणका तीन छोरा, एक बुहारी र एक नातिनी छन् । उनी श्रीमती लक्ष्मी शर्मा (अरुणा कार्की) सँग चियाबगानले ढाकिएको गाउँमा बस्छन् । सन्तानहरु चाडपर्वमा मात्र घर आउँछन्, दुई दिन बस्छन् अनि लाखापाखा लाग्छन् । गाउँको बुढो घर जयनारायण दम्पतीको सहारा बनेको छ । अनि, उनीहरु एकअर्काका सहारा बनेका छन् । उनीहरुमा औधी प्रेम छ |
जेठो छोराले काठमाडौंको ठूलो फ्याक्ट्री हाँकिरहेको छ । माइलो छोरो संगीतमा करिअर बनाउने सपना बोकेर हिँडेको छ । कान्छो छोरा अष्ट्रेलिया हानिएको छ । तीनैजना सन्तानलाई आमा-बुबाभन्दा प्यारो करिअर छ । आमा-बुबालाई समय दिन उनीहरुसँग समय नै छैन । जयनारायण दम्पती कोही एक सन्तान गाउँमै बसिदिएर बुढेसकालको सहारा बनिदिए हुन्थ्यो भन्ने ठान्छन् । तर, सन्तानको खुसी गाउँमा छैन । आमा-बुबाको साथमा छैन ।
कान्छो छोरालाई अष्ट्रेलिया उडाउन गहना समेत बैंकमा धितो राखेको जयनारायणको परिवारमा उथलपुथल तब सुरु हुन्छ जब लक्ष्मी शर्मा विरामी भएर उपचारका लागि काठमाडौं लैजानु पर्ने हुन्छ । काठमाडौंमा जेठो छोराको आलिसान घरमा जयनारायण दम्पतीको प्रवेशपछि आउने आरोह-अवरोह नै फिल्मको केन्द्रीय द्वन्द्व हो । छोराहरुले गर्ने बेवास्था, बुहारीको रुखो बोलीले जयनारायण दम्पतीमा के वित्छ भन्ने फिल्ममा देखाइएको छ ।
कथा कसिलो नहुँदा फिल्मको गति सुस्त छ, मध्यान्तर अघि र पछि पनि । एउटा कुरा बुझाउन लामा-लामा दृश्य प्रयोग गरिएको छ । तर, पेचिलो पन्चलाइन र मनछुने संवादले निन्द्रासँग साक्षात्कार गर्न दिँदैन । फिल्मलाई धानेको नै संवादले हो । संवाद यतिसम्म सशक्त छ कि कति दृश्यमा गह भरिन्छ । जयनारायणले श्रीमतीसँग गर्ने प्रेमिल वार्तालापले प्रेम महसूस गराउँछ । प्रेम गर्न उमेर बाधक हुँदैन भन्ने सन्देश जयनारायण दम्पतीले दिएको छ ।
‘फूलबारी’ विपिन कार्कीकै लागि लेखिएको र बनेको हो भन्दा गलत हुँदैन । जयनारायणको चरित्रमा उनले प्राण भरेका छन् । उनको अभिनयले हरेक विन्दूमा कि हँसाउँछ कि आँसुले गह भरिन्छ । उनी फिल्मका मेरुदण्ड हुन् । जयनारायणको चरित्रमा उनको विकल्प अरु हुनै सक्दैन थियो भन्ने कुरा उनले अभिनयबाट प्रमाणित गरेका छन् । फिल्म हेरेर निस्कँदा समेत उनी आँखाबाट हट्दैनन् । यो फिल्मबाट उनले आफ्नो अभिनय करिअरमा एउटा इट्टा थपेका छन् ।
अरुणा कार्कीको अभिनय पनि स्वभाविक छ । श्रीमती, सासू, आमा, हजुरआमाको विभिन्न आयाममा उनले आफूलाई सशक्त रुपमा प्रस्तुत गरेकी छन् । छोराको भूमिकामा देखिएका सोमनाथ खनाल, अनुपम शर्मा र मनिष ढकालको अभिनय पनि प्रशंसनीय छ । भूमिका छोटो भए पनि अनुपमको चरित्र चित्रण विपिन कार्कीपछिकै उम्दा छ । उनको हाउभाउले नै अभिनय गरेको छ । छुच्ची बुहारीको भूमिकामा प्रियंका कार्कीको अभिनय तारिफयोग्य छ ।
मध्यान्तरअघि प्रशस्त छाएका बलिहाङ (दयाहाङ राई) को चरित्र चित्रण पनि सुहाउँदो छ । अभिनयमा फरकपन महसूस नभए पनि उनको जसरी चरित्र निर्माण गरिएको छ, त्यो रोचक छ । उनको विपिन कार्कीसँगको नोकझोंक रमाइला छन् । फरक परम्परा र संस्कृतिका भए पनि छर-छिमेकी कसरी मिलेर बस्नुपर्छ, एकअर्कालाई समस्या पर्दा कसरी सहारा बन्नुपर्छ भन्ने सन्देश उनीहरुको चरित्रले दिएको छ । छोटो भूमिका देखिएकी शिल्पा मास्केको अभिनय भने औसत छ ।
फूलबारीमा फरक-फरक फूलहरु हुन्छन् । यही थिमअनुरुप फिल्मको ‘प्लट’ विकसित छ । परिवारभित्र फरक सोच, धारणा र दृष्टिकोणका सदस्यहरु हुन्छन् भन्ने कुरालाई फिल्मले जसरी सरल रुपमा बुझाएको छ, त्यसरी नै अभिभावकप्रति सन्तानको जिम्मेवारी र कर्तव्य के हो भन्ने पनि सजिलैसँग अभिव्यक्त गरेको छ । अभिभावकप्रति गैर-जिम्मेवार सन्तानलाई फिल्मले जोडदार थप्पड हान्छ ।
‘फूलबारी’को सशक्त पक्ष संगीत पनि हो । फिल्ममा जति पनि गीत छन्, कथावाचनको रुपमा प्रयोग गरिएका छन् र कर्णप्रिय छन् । अमेरिकी छायाँकर जोस हेरमले खिपेका हरेक दृश्यले कथालाई न्याय गरेको छ । उनको ‘क्यामेरा फ्रेम’ सानदार छ । मध्यान्तरअघि विपिन र अरुणाले कोठाभित्र गरेको प्रेमलापमा अरुणालाई दराजको ऐनामा प्रतिबिम्बित गरेर जोसले खिचेको दृश्यले नै उनको छायांकन कौशल दर्शाउँछ । शैलेस श्रेष्ठ र रोहित शाक्यको ब्याकग्राउन्ड स्कोर पात्रको भावअनुसार छ ।
फिल्ममा गल्ती र कमजोरी नभएका होइनन् । जयनारायणले कान्छो छोरा अष्ट्रेलिया पठाउन लाग्ने ३० लाख जेठो छोराले जुटाउनु पर्ने भनेपछि प्रियंकाले श्रीमानलाई ‘फ्याक्ट्रीमा मेशिन थप्न पैसा चाहिएको छ भनेको होइन’ भन्दै झपारेको दृश्य छ । यसबाट सोमनाथ फ्याक्ट्रीका मालिक हुन् भन्ने बुझाइएको छ । तर, गल्ती कहाँ गरिएको छ भने एक दृश्यमा सोमनाथलाई फ्याक्ट्रीको मालिकले सिंगापुर गएर मेशिन किन्नका लागि निर्देशन दिएका छन् । अर्थात्, सोमनाथ फ्याक्ट्रीका मालिक होइन, कर्मचारी हुन् तर कार्यकारी पदका । यसबाट पनि फिल्म कथा लेखनमा चुकेको स्पष्ट हुन्छ ।
एक दुर्घटनामा आमा-बुबाको मृत्युपछि सुलोचना (शिल्पा मास्के) लाई बाल्यकालमा जयनारायण दम्पतीले छोरी मानेर हुर्काएको हुन्छ । पछि उनलाई लिन परिवारका सदस्य आउँछन् । त्यसबेला जयनारायण दम्पती निकै भावुक भएको दृश्य छ । तर, सुलोचनासँगको सम्बन्धलाई सतहीमा मात्र देखाएकाले जयनारायण दम्पती भावुक भएको दृश्य बनावटी झैं लाग्छ । न त बाल्यकालमा आमा-बुबाको माया दिएका जयनारायण दम्पतीलाई खोज्न सुलोचना भौतारिएको दृश्यले मन छुन्छ । घटनाक्रम पनि लगभग सजिलै अनुमान लगाउने खालका छन् । कुनै पनि दृश्यले ‘सरप्राइज’ बनाउँदैन ।
नयाँपन खोज्ने हो भने ‘फूलबारी’ उपयुक्त फिल्म नहुन सक्छ । तर, हरेक नेपालीले भोगिरहेको घरभित्रको कथा महसूस गर्ने हो भने फिल्म नछुटाउँदा राम्रो । फिल्मले अभिभावकप्रति सन्तानको दायित्व र कर्तव्यबोध गराउँछ । कहिँ न कहिँ, कुनै न कुनै पार्टमा हरेकले आफ्नो घरभित्रको कथा महसूस गर्न सक्छन् । यसैले ‘फूलबारी’ ‘वान टाइम वाच्ड’ फिल्म हो । तर, निर्देशक रामबाबु गुरुङ अब यो स्तरको फिल्मभन्दा माथि उठ्न आवश्यक छ ।


जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ   काठमाडौं, १५ वर्षीया किशोरीलाई जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा

निमित्त कोशी प्रदेश प्रहरी प्रमुखबाट जिल्ला प्रहरी प्रमुखहरुलाई निर्देशन   निमित्त कोशी प्रदेश प्रहरी

      पत्रकार बनेर आएका तीन जनाद्वारा पूर्वभारतीय नेताको हत्या      

  जङ्गली हात्तीको आक्रमणबाट वृद्धको मृत्यु सिरहा। सिरहामा जङ्गली हात्तीको आक्रमणबाट एक वृद्धको मृत्यु

    पछिल्लो डेढ हप्तामा दार्चुलाका ७ जनामा कोरोना सङ्क्रमण   दार्चुला ।